Jaký je rozdíl mezi osou s ložisky a osou s vložkou?
Rozhodujete se pro nákup olympijské osy a nevíte pro jakou osu se rozhodnout?
Pokud se rozhodujete pro nákup olympijské osy a nevíte pro jakou osu se rozhodnout, následující článek Vám může pomoci toto rozhodnutí zjednodušit.
Už jste možná někdy slyšeli o tzv. bushing a bearings – kovových vložkách a ložiscích, které se vkládají do osy, ale nikdy jste netušili, o co se vlastně jedná. Jednoduše řečeno, ložiska i vložky jsou mechanismy, které umožňují otáčení konců osy.
Na klasickou 20 kg osu se vkládají vnější ocelové „rukávy“, které se buď k ose přišroubují nebo nacvakávají. Vnější rukáv se poté otáčí okolo vnitřní části osy. Pokud by však otáčení záviselo pouze na těchto dvou ocelových komponentech, otáčení by bylo velmi nekvalitní a obě části by se velmi rychle zničily kvůli silnému tření. Na řadu tedy musí přijít ložiska a vložky na osu. Jak ložiska, tak vložky jsou zasazeny přímo mezi osu a ocelový rukáv, což umožňuje hladký pohyb a snižuje tření a opotřebení všech částí osy. Vložky bývají buď z mosazi, nebo z bronzu (druhé jmenované jsou kvalitnější, protože jsou samomazné).

Ložiska
V osách můžete běžně najít tři typy ložisek – kuličkové, axiální a jehličkové.
Stejně jako vložky, tak i ložiska se vkládají mezi osu a její rukáv, aby snížily tření a aby byl pohyb plynulejší. Kuličková ložiska jsou z výše uvedených ta nejlevnější, poté následuje axiální ložisko a jehličková ložiska bývají ve většině případech ta nejdražší. Platí obecné pravidlo, že čím více ložisek se v ose nachází, tím je otáčení plynulejší (toto pravidlo neplatí pokaždé – 10 levných a nekvalitních ložisek může mít horší pohyb než velmi solidní pár ložisek).
Jehličková ložiska jsou tvořena ložisky s vložkami, zatímco ostatní dva typy ložisek vložky postrádají.

Jakou osu tedy vybrat?
Takže která z možností je tedy lepší? Názory se rozcházejí a obě varianty mají opodstatněné argumenty.
Osy s ložisky mají lepší protáčení a jsou pro většinu cviků vhodnější. Jejich nevýhodou je vyšší cena.
Na druhou stranu osy s vložkami jsou levnější, ale nikdy z nich nedostanete takovou úroveň protáčení jako u os s ložisky. Osy s vložkami můžete používat při cvičení s nižšími váhami, a nebo doma. Tyto osy upřednostňují i powerlifteři, pro které není protáčení tak důležité.
Je důležité znovu upozornit, že kvalitní vložky mohou poskytnout kvalitnější pohyb než nekvalitní ložiska.
V případě, že si můžete dovolit osu s ložisky, kupte si ji. Hladký průběh cviku je velmi důležitý u explozivních tréninků a u cviků jako např.: cleany nebo při vzpírání.
Jestliže se rozhodnete pro vložky a ušetřené peníze pak dáte za kvalitní kotouče, určitě se zamilujete i do této osy a rozdíl nebude tak zásadní.
Osy s vložkami
Osy s jehličkovými ložisky
< zpět